Current Attempt in Progress Crane Company sells its product for $11200 per unit. Variable...

70.2K

Verified Solution

Question

Accounting

Current Attempt in Progress
Crane Company sells its product for $11200 per unit. Variable costs per unit are: manufacturing, $7000; and selling and administrative, $120. Fixed costs are: $28800 manufacturing overhead, and $38800 selling and administrative. There was no beginning inventory at 11?20. Production was 24 units per year in 2020-2022. Sales were 24 units in 2020,20 units in 2021, and 28 units in 2022.
Income under variable costing for 2022 is
$36080.
$43080.
$46640.
$41840.
image

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students