Determining Unit Costs, Variance Analysis, and Interpretation Happy Dog Company, a manufacturer of dog food,...

80.2K

Verified Solution

Question

Accounting

Determining Unit Costs, Variance Analysis, and Interpretation

Happy Dog Company, a manufacturer of dog food, produces its product in 1,000-bag batches. The

standard cost of each batch consists of 8,000 pounds of direct materials at $0.60 per pound, 48 direct

labor hours at $13.25 per hour, and variable overhead cost (based on machine hours) at the rate of

$15 per hour with 16 machine hours per batch. The following variable costs were incurred for the last

1,000-bag batch produced:

Direct materials . . . . . . . . . . . . . . . . 8,300 pounds costing $4,731 were purchased and used

Direct labor. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 45 hours costing $675

Variable overhead. . . . . . . . . . . . . . . $338

Machine hours used. . . . . . . . . . . . . 18 hours

Required

a. Determine the actual and standard variable costs per bag of dog food produced, separated into

direct materials, direct labor, and variable overhead.

b. For the last 1,000-bag batch, determine the standard cost variances for direct materials, direct

labor, and variable overhead.

c. Explain the possible causes for each of the variances determined in requirement (b)

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students