Determining Unit Costs, Variance Analysis, and Interpretation Nestl, manufacturer of Purina Dog Chow, produces its...

60.1K

Verified Solution

Question

Accounting

Determining Unit Costs, Variance Analysis, and Interpretation Nestl, manufacturer of Purina Dog Chow, produces its product in 500-bag batches. Assume the standard batch consists of 10,000 pounds of direct materials at $0.25 per pound, 16 direct labor hours at $15 per hour, and variable overhead cost (based on machine hours) at the rate of $20 per hour with 10 machine hours per batch. The following variable costs were incurred for the last 500-bag batch produced:

Direct materials 10,250 pounds costing $2,255 were purchased and used
Direct labor 15 hours costing $231
Variable overhead $215
Machine hours used 9.5 hours

(a) Determine the actual and standard variable costs per bag of dog food produced, separated into direct materials, direct labor, and variable overhead.

Round your answers to three decimal places.

Actual Cost Standard Cost
Direct materials Answer Answer
Direct labor Answer Answer
Variable overhead Answer Answer
Total variable costs per bag Answer Answer

(b) For the last 500-bag batch, determine the standard cost variances for direct materials, direct labor, and variable overhead.

Round your answers two decimal places.

Materials price variance Answer AnswerFU
Materials quantity variance Answer AnswerFU
Labor rate variance Answer AnswerFU
Labor efficiency variance Answer AnswerFU
Variable overhead spending variance Answer AnswerFU
Variable overhead efficiency variance Answer AnswerFU

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students