Gibson Manufacturing Company produces a single product. The following data apply to the standard cost...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Gibson Manufacturing Company produces a single product. The following data apply to the standard cost of materials and labor associated with making the product:
Materials quantity per unit
1
pound
Materials price
$
5.70
per pound
Labor quantity per unit
2
hours
Labor price
$
9.70
per hour
During the year, the company made 1,940 units of product. At the end of the year, the following variances had been calculated.
Materials usage variance
$
855
Favorable
Materials price variance
$
179
Unfavorable
Labor usage variance
$
2,619
Unfavorable
Labor price variance
$
2,905
Favorable
Required
Determine the actual amount of materials used.
Determine the actual price paid per pound for materials. (Round your answer to 2 decimal places.)
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!