1. A case of 14 bunch broccoli is purchased $16.75. What is thecost per bunch?
2. A case of green beans has 6, #10 cans per case and cost$23.28 per case. What is the cost per can?
3. A case of 6, #10 cans of green beans cost 23.28 per case. Thechef has a vegetable soup recipe that calls for 1lb 4 ounces ofgreen beans for a soup recipe. Each can has 46 ounces of drainedgreen beans. What is the cost of ONE POUND of canned greenbeans?
4. A 14 bunch case of broccoli weighs 25 lbs at the purchaseprice of $16.75. After trimming and prepping for service you have17 lbs 8 ounces left. What is the Edible Price (EP) per pound?
5. If you start with 25 pounds of carrots that cost $17.35, butend up with only 78% of the original weight after peeling andtoping, what is the cost per pound of EP carrots?