1. Cool Pool has these costs associated with production of 19,000 units of accessory products:...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
1. Cool Pool has these costs associated with production of 19,000 units of accessory products: direct materials, $65; direct labor, $125; variable manufacturing overhead, $55; total fixed manufacturing overhead, $760,000. What is the cost per unit under both the variable and absorption methods?
Variable Method
Absorption Method
Cost per unit
$___
$___
2. A manufacturer planned to use $76 of variable overhead per unit produced, but in the most recent period, it actually used $73 of variable overhead per unit produced. During this same period, the company planned to produce 400 units but actually produced 420 units.
What is the variable overhead spending variance? Enter the amount as positive number.
Variable overhead spending variance
$___
Favorable, Unfavorable
3. Nonna's Re-Appliance Store collects 55% of its accounts receivable in the month of sale and 40% in the month after the sale. Given the following sales, how much cash will be collected in February?
Dec. 2017
Jan. 2018
Feb. 2018
$22,000
$60,000
$68,000
Cash collected $___
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!