1. Ida Sidha Karya Company is a family-owned company located in the village of Gianyar...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
1. Ida Sidha Karya Company is a family-owned company located in the village of Gianyar on the island of Bali in Indonesia. The company produces a handcrafted Balinese musical instrument called a gamelan that is similar to a xylophone. The gamelans are sold for $740. Selected data for the companys operations last year follow:
Units in beginning inventory
0
Units produced
14,000
Units sold
11,000
Units in ending inventory
3,000
Variable costs per unit:
Direct materials
$ 150
Direct labor
$ 360
Variable manufacturing overhead
$ 52
Variable selling and administrative
$ 20
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead
$ 810,000
Fixed selling and administrative
$ 940,000
a. Assume that the company uses absorption costing. Compute the unit product cost for one gamelan.
Unit product cost:_______
b. Assume that the company uses variable costing. Compute the unit product cost for one gamelan.
Unit product cost:_______
2. Ida Sidha Karya Company is a family-owned company located in the village of Gianyar on the island of Bali in Indonesia. The company produces a handcrafted Balinese musical instrument called a gamelan that is similar to a xylophone. The gamelans are sold for $980. Selected data for the companys operations last year follow:
Units in beginning inventory
0
Units produced
240
Units sold
225
Units in ending inventory
15
Variable costs per unit:
Direct materials
$
140
Direct labor
$
360
Variable manufacturing overhead
$
35
Variable selling and administrative
$
20
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead
$
66,000
Fixed selling and administrative
$
28,000
The absorption costing income statement prepared by the companys accountant for last year appears below:
Sales
$
220,500
Cost of goods sold
182,250
Gross margin
38,250
Selling and administrative expense
32,500
Net operating income
$
5,750
a. Determine how much of the ending inventory consists of fixed manufacturing overhead cost deferred in inventory to the next period.
Total fixed manufacturing overhead in ending inventory:______
b. Prepare an income statement for the year using variable costing.
3. During Heaton Companys first two years of operations, the company reported absorption costing net operating income as follows:
Year 1
Year 2
Sales (@ $61 per unit)
$
976,000
$
1,586,000
Cost of goods sold (@ $32 per unit)
512,000
832,000
Gross margin
464,000
754,000
Selling and administrative expenses*
301,000
331,000
Net operating income
$
163,000
$
423,000
* $3 per unit variable; $253,000 fixed each year.
The companys $32 unit product cost is computed as follows:
Forty percent of fixed manufacturing overhead consists of wages and salaries; the remainder consists of depreciation charges on production equipment and buildings.
Production and cost data for the two years are:
Year 1
Year 2
Units produced
21,000
21,000
Units sold
16,000
26,000
a. Prepare a variable costing contribution format income statement for each year.
b. Reconcile the absorption costing and the variable costing net operating income figures for each year.(Losses should be indicated by a minus sign.)4. High Country, Inc., produces and sells many recreational products. The company has just opened a new plant to produce a folding camp cot that will be marketed throughout the United States. The following cost and revenue data relate to May, the first month of the plants operation:
Beginning inventory
0
Units produced
42,000
Units sold
37,000
Selling price per unit
$79
Selling and administrative expenses:
Variable per unit
$4
Fixed per month
$
564,000
Manufacturing costs:
Direct materials cost per unit
$14
Direct labor cost per unit
$8
Variable manufacturing overhead cost per unit
$1
Fixed manufacturing overhead cost per month
$
798,000
Management is anxious to see how profitable the new camp cot will be and has asked that an income statement be prepared for May.
***Assume that the company uses absorption costing.
a. Determine the unit product cost.
unit prduct cost:_______
b. Prepare an income statement for May.
*** Assume that the company uses variable costing.
c. Determine the unit product cost.
unit prduct cost:_______
d. Prepare a contribution format income statement for May.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!