1. Serene Dairy has four product lines: sour cream, ice cream, yogurt, and...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
1. Serene Dairy has four product lines: sour cream, ice cream, yogurt, and butter. The total cost of producing the milk base for the products is $45,000, which has been allocated based on the gallons of milk base used by each product. Results for July follow:
Sour Cream
Ice Cream
Yogurt
Butter
Total
Units sold
2,000
500
400
2,000
4,900
Revenue
$10,000
$20,000
$10,000
$20,000
$60,000
Variable departmental costs
6,000
13,000
4,200
4,800
28,000
Fixed costs
5,000
2,000
3,000
7,000
17,000
Net income (loss)
$(1,000)
$5,000
$2,800
$8,200
$15,000
How much are total joint costs of the products
2._Hi-Tech Inc. has several outdated computers that cost a total of $17,800 and could be sold as scrap for $4,600. They could be updated for an additional $2,400 and sold. If Hi-Tech updates the computers and sells them, net income will increase by $9,000. At what price were the updated versions sold?
3._An important step in management's decision-making process is to determine and evaluate possible courses of action.
4._ If the manufacturing overhead costs applied to jobs worked on were greater than the actual manufacturing costs incurred during a period, overhead is said to be?
5._ Value-added activities
Increase the perceived worth of a product or service to customers
Involve those activities that are essential to a companys operations
Include engineering design machining and assembly
Or all of these?
6._ Pascal, Inc. is planning to sell 800,000 units for $1.50 per unit. The contribution margin ratio is 20%. If Pascal will break even at this level of sales, what are the fixed costs?
7._ The Lumber Division of Paul Bunyon Homes Inc. produces and sells lumber that can be sold to outside customers or within the company to the Construction Division. The following data have been gathered for the coming period:
Lumber Division:
Capacity
200,000 board feet
Price per board foot
$2.50
Variable production cost per bd. ft.
$1.25
Variable selling cost per bd. ft.
$0.50
Construction Division:
Board feet needed
60,000
Outside price paid per bd. ft.
$2.00
If the Lumber Division sells to the Construction Division, $0.35 per board foot can be saved in shipping costs. If the Lumber Division has sufficient excess capacity to fulfill the Construction Division
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!