1. You have a price of $5 per unit. Your total variable costs are $2...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
1. You have a price of $5 per unit. Your total variable costs are $2 per unit and your fixed costs are $4,000 per month. How many units do you need to sell to make $2000 profit in a month?
A. 2000
B. 1500
C. 400
D. 500
2. You have a price of $5 per unit. Your total variable costs are $1 per unit and your fixed costs are $4,000 per month. How many units do you need to sell to make $4000 profit in a month?
A. 1500
B. 500
C. 400
D. 2000
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!