(#1-2 Completed Already) (Need Help on #3-4) FIFO Method, Physical Flow, Equivalent Units, Unit Costs,...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
(#1-2 Completed Already) (Need Help on #3-4)
FIFO Method, Physical Flow, Equivalent Units, Unit Costs, Cost Assignment
Swasey Fabrication, Inc., manufactures frames for bicycles. Each frame passes through three processes: Cutting, Welding, and Painting. In September, the Cutting Department of the Tulsa, Oklahoma, plant reported the following data:
In Cutting, all direct materials are added at the beginning of the process.
Beginning work in process consisted of 41,000 units, 20 percent complete with respect to direct labor and overhead. Costs in beginning inventory included direct materials, $1,215,000; direct labor, $222,000; and applied overhead, $150,000.
Costs added to production during the month were direct materials, $2,575,000; direct labor, $3,471,250. Overhead was assigned using the following information:
Activity
Rate
Actual Driver Usage
Inspection
$150 per inspection hour
4,000 inspection hours
Maintenance
$750 per maintenance hour
1,600 maintenance hours
Receiving
$300 per receiving order
2,000 receiving orders
At the end of the month, 121,000 units were transferred out to Welding, leaving 14,000 units in ending work in process, or 25 percent complete.
Assume that the FIFO method is used.
Required:
1. Prepare a physical flow schedule.
Swasey Fabrication, Inc.
Physical Flow Schedule
Units to account for:
Units, beginning work in process 41,000
Units started (transferred in) 94,000
Total units to account for 135,000
Units accounted for:
Units completed and transferred out 121,000
Units, ending work in process 14,000
Total units accounted for 135,000
2. Calculate equivalent units of production for direct materials and conversion costs.
Equivalent Units
Direct Materials
94,000
Conversion Costs
116,300
3. Compute unit cost. Round unit costs & final answer to three decimal places. $ per unit
4. Calculate the cost of goods transferred to Painting at the end of the month. In your calculations, round unit costs to three decimal places. Round your final answer to the nearest dollar. $
Calculate the cost of ending inventory. In your calculations, round unit costs to three decimal places. Round your final answer to the nearest dollar. $
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!