12. The per-unit standards for direct labor are 1.5 direct labor hours at $15...

50.1K

Verified Solution

Question

Accounting

12.

The per-unit standards for direct labor are 1.5 direct labor hours at $15 per hour. If in producing 3400 units, the actual direct labor cost was $69750 for 4500 direct labor hours worked, the total direct labor variance is

$2250 unfavorable.

$6750 unfavorable.

$6750 favorable.

$3400 unfavorable.

13. A company purchases 10000 pounds of materials. The materials price variance is $7000 favorable. What is the difference between the standard and actual price paid for the materials?

$1.43

$0.70

$7.00

$1.00

14. A company uses 80000 gallons of materials for which they paid $3 a gallon. The materials price variance was $80000 favorable. What is the standard price per gallon?

$1.00

$3.00

$4.00

$2.00

15. All Bramble Corp. produces a product requiring 4 pounds of material costing $3.50 per pound. During December, All Bramble purchased 4300 pounds of material for $14448 and used the material to produce 500 products. What was the materials price variance for December?

$448 U

$575 F

$1023 U

$602 F

16. Clark Company manufactures a product with a standard direct labor cost of two hours at $18 per hour. During July, 2600 units were produced using 5600 hours at $18.30 per hour. The labor quantity variance was

$7320 F.

$7200 U.

$7320 U.

$5760 U.

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students