1a.Bellingham Company produces a product that requires six standard pounds per unit. The standard price...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
1a.Bellingham Company produces a product that requires six standard pounds per unit. The standard price is $7.5 per pound. If 4,500 units used 25,900 pounds, which were purchased at $7.8 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
Direct materials price variance
$fill in the blank 1
FavorableUnfavorableUnfavorable
Direct materials quantity variance
$fill in the blank 3
FavorableUnfavorableFavorable
Direct materials cost variance
1b.
Bellingham Company produces a product that requires 3 standard direct labor hours per unit at a standard hourly rate of $9.00 per hour. If 3,100 units used 9,500 hours at an hourly rate of $8.64 per hour, what is the direct labor (a) rate variance, (b) time variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
Direct labor rate variance
$fill in the blank 1
FavorableUnfavorableFavorable
. Direct labor time variance
$fill in the blank 3
FavorableUnfavorableUnfavorable
Direct labor cost variance
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!