(1)Standard Quantity or Hours: Direct materials 6 pounds, Direct labor 0.8 hours, Variable manufacturing overhead...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
(1)Standard Quantity or Hours: Direct materials 6 pounds, Direct labor 0.8 hours, Variable manufacturing overhead 0.8 hours (2) Standard Price or Rate: Direct materials $3 per pound, Direct labor $15 per hour, Variable manufacturing overhead $3 per hour (3) Standard Cost (1) (2): Direct materials $ 18.00, $12.00, Variable manufacturing overhead $2.40 Total standard cost per unit= $32.40 Total Standard Cost*- Direct materials ($405,000), Direct labor ($270,000), Variable manufacturing overhead ($54,000) Variances Reported Price or Rate- Direct materials ($6,900 F), Direct labor ($14,550 U), Variable manufacturing overhead ($1,300 F) Quantity or Efficiency- ($9,000 U), Direct labor ($21,000 U), Variable manufacturing overhead ($U?)
How many pounds of direct material were purchased and used in production?
What was the actual cost per pound of material?
How many actual direct labor-hours were worked during the period?
What was the actual rate paid per direct labor-hour?
How much actual variable manufacturing overhead cost was incurred during the period?
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!