1.Use the information from the bulleted list below to complete a Make-or-Buy Analysis. Answer the...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
1.Use the information from the bulleted list below to complete a Make-or-Buy Analysis. Answer the questions below.
175 4-oz (AP) hamburgers per day
Raw ground beef cost: $3.84 per pound (10-pound polyvinyl package is $38.40)
Ground beef patties: $4.24 per pound (10-pound box is $42.40)
Preparation labor time (make): 2.25 hours (includes making patties and workstation setup and cleanup of all preparation trays, utensils, and the work station)
Preparation labor costs: $12.85 per hour + 23% benefits a.Cost of On-Site Preparation (Make)
i.Calculate the total ground beef food cost
ii.Calculate the total labor cost
iii.Calculate the total cost of production
iv.Calculate the per-portion hamburger cost
b.Cost of Convenience Food Alternative (Buy) i.Calculate the total ground beef cost
ii.Calculate the per-portion hamburger cost
c.Per Portion Cost Comparison
i.Calculate the per-portion cost difference
ii.Calculate the daily per-portion cost difference
iii.Calculate the weekly per-portion cost difference i
v.Calculate the annual per portion cost difference
d.What are some limitations to this analysis? Are there any assumptions being made and/or any additional information that could be used?
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!