2 18 Fremont Troll House Cookies has been baking coconut cookies for 27 years. Classify...

70.2K

Verified Solution

Question

Accounting

image
image
2 18 Fremont Troll House Cookies has been baking coconut cookies for 27 years. Classify manufacturing costs and prepare schedules for the Cost of Goods Manufactured and the Cost of Goods Sold for the month ended March 31, 2018 Use Excel to classify costs as described below. (18 pts) a Classify the costs as either period costs or product costs. 1. To classify the cost, click in the cell. A drop down arrow will appear to the right. Click the arrow and select either Product or Period. b. Classify the product costs as direct materials, direct labor, or manufacturing overhead . To identify the classification, click in the cell. A drop down arrow will appear to the right. Click the arrow. It is a product cost select direct materials, direct labor, or manufacturing overhead. If it's a period cost, select expense. Complete the Schedule of Cost of Goods Manufactured. Use the blue shaded areas for inputs. Use the following amounts: direct materials used, $2,500, direct labor, 53,000, manufacturing overhead, 511,000, beginning work-in-process inventory, $1,500, and ending work-in-process inventory, $1,200. (18 pts) a. Complete the heading b. To select the correct report caption, click in the cell. A drop down arrow will appear to the right. Click the arrow and select the appropriate caption from the alphabetical list. c. Indent the captions for Direct Materials Used, Direct Labor, and Manufacturing Overhead Use the increase Indent button on the Home tab in the Alignment section d Complete the amounts to the right. Use the Excel function SUMO) to sum amounts on the schedule e. Format the cells requiring dollar signs 1. Format underlines or double underlines as needed. 9. Boldface the total 3 18 (Always use cell references and formulas where appropriate to receive full credit) Fremont Troll House Cookies Schedule of Cost of Goods Manufactured Month Ended March 31, 2018 Requirement 3 Using the results from Requirement 2, calculate the cost per unit for goods manufactured assumi (Always use cell references and formulas where appropriate to receive full credit. All values sho Cost of Goods Manufactured Total Units Produced Unit Product Cost

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students