32. Russell Manufacturing makes a product that uses a material with the following standards: Standard...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
32. Russell Manufacturing makes a product that uses a material with the following standards: Standard quantity... 3.0 kilos per unit Standard price... $2.00 per kilo Standard cost... $6.00 per unit The company budgeted for production of 1,300 units in April, but actual production was 1,200 units. The company used 3,750 kilos of direct material to produce this output. The company purchased 3,700 kilos of the direct material at a total cost of $8,200 The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The materials price variance for April is: Select one: a. $800.00 b. $810.81 c. $-14,000.00 d. $-2,900.00
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!