A certain shampoo is available in two sizes. A 12.6-ounce bottle costs $2.97. A 22.8-ounce...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Geometry
A certain shampoo is available in two sizes. A 12.6-ounce bottle costs $2.97. A 22.8-ounce bottle costs $4.97. Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Unit price for the 12.6-ounce bottle: Unit price for the 22.8-ounce bottle:
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!