A certain shampoo is available in two sizes. A 14.2-ounce bottle costs $4.78. A 33.9-ounce...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Basic Math
A certain shampoo is available in two sizes. A 14.2-ounce bottle costs $4.78. A 33.9-ounce bottle costs $10.47. Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!