a chef locates a pre-made tuna salad that is nearly identical to the one she...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
A chef locates a pre-made tuna salad that is nearly identical to the one she makes from scratch in her sandwich shop. To make it from scratch, an $14.50/hour employee needs 30 minutes to prepare the tuna salad. The ingredients cost $17.15 and yield 12 four-ounce servings. The chef can purchase the pre-made tuna salad at $35.00 for a 5# tub. Calculate the cost per portion for the scratch-made and the premade versions. If cost were the only factor, should the chef make or buy this product
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!