A company developed the following per-unit standards for its product: 2 pounds of direct materials...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
A company developed the following per-unit standards for its product: 2 pounds of direct materials at $3.50 per pound. Last month, 2,000 pounds of direct materials were purchased for $6,000. The direct materials price variance for last month was
$15,000 unfavorable.
$6,000 favorable.
$1,000 favorable.
$3,000 favorable.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!