A company has two plants (in Ohio and California) on opposite sides of the United...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
A company has two plants (in Ohio and California) on opposite sides of the United States.
Each of these plants produces the same two products (Dry and Wet food) and then sells them to wholesalers within its half of the country.
The orders from wholesalers have already been received for the next two months (March and April), where the numbers of units requested are shown in Table 1.
The company is not obligated to completely fill these orders but will do so if it can without decreasing its profits.
Table 1: Monthly demand for dry and wet kitten food in Ohio and California regions.
Ohio Region
California Region
March
April
March
April
Dry
1200
4500
1500
3300
Wet
2500
4200
1200
3800
The available production days in March and April for Ohio and California plants are given in Table 2, whereas the production rates for each product (number of units produced per day devoted to that product) in each plant is displayed in Table 3.
Table 2: Available regular time and overtime production days in Ohio and California plants.
Ohio Region
California Region
March
April
March
April
Regular
23
20
22
19
Overtime
4
5
5
6
Table 3: Daily production capacities with regular time and overtime in Ohio and California plants.
Ohio Region
California Region
Regular
Overtime
Regular
Overtime
Dry
200
250
180
240
Wet
180
230
210
250
Inventories are depleted at the end of February, but each plant has enough capacity to hold 1200 units total of the two products if an excess amount is produced in March for sale in April.
In the Ohio plant, the cost of holding inventory is $1.5 per unit for dry food and $2 per unit of wet food
In the California plant, the cost of holding inv $2 per unit for dry food and $2.5 per unit of wet food.
The production cost per unit produced of each product is shown in Table 4 below for each plant.
Table 4: Unit production cost for dry and wed kitten food in Ohio and California regions.
Ohio Region
California Region
Regular
Overtime
Regular
Overtime
Dry
30
40
35
45
Wet
33
45
32
42
The net sales revenue (selling price minus normal shipping costs) the company receives when a plant sells the products to its own customers (the wholesalers in its half of the country) is $50 per unit of Dry food and $52 per unit of Wet food. However, it is also possible (and occasionally desirable) for a plant to make a shipment to the other half of the country to help fill the sales of the other plant. When this happens, an extra shipping cost of $12 per unit per Dry food and $8 per unit of Wet food is incurred.
Management now needs to determine:
- How much of each product should be produced in each plant during each month
- How much each plant should sell each product in each month
- How much each plant should sell each product in each month to the other plants customers.
The objective is to determine which feasible plan would maximize the total profit (total net sales revenue minus sum of production costs, inventory costs, and extra shipping costs).
DO NOT SOLVE THE PROBLEM USING EXCEL SOLVER.
Answer the following:
Assumptions or additional data used
Mathematical formulation - Define decision variables. - Formulate objective function and constraints.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!