A company purchased 130 units for $40 each on January 31. It purchased 160 units...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
A company purchased 130 units for $40 each on January 31. It purchased 160 units for $35 each on February 28. It sold 160 units for $60 each from March 1 through December 31. If the company uses the weightedaverage inventory costing method, calculate the amount of Cost of Goods Sold on the income statement for the year ending December 31. (Assume the company uses the perpetual inventory system. Round any intermediate calculations two decimal places, and your final answer to the nearest dollar.)
A.$10,800
B.$5,600
C.$5,200
D.$5,958
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!