A company reports the following for one of its products. Direct materials standard (4 pounds...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
A company reports the following for one of its products. Direct materials standard (4 pounds @ $3 per pound) Actual direct materials used (AQ) Actual units produced Actual cost of direct materials used AQ=Actual Quantity SQ = Standard Quantity AP = Actual Price SP Standard Price Actual Cost Compute the direct materials price and quantity variances and identify each as favorable or unfavorable. X X 0 $ 0 + $ 0 0 X $12 per unit 390,000 pounds 69,000 units X $ 975,000 $ 0 A Standard Cost X X
A company reports the following for one of its products. Direct materials standard (4 pounds e $3 per pound) Actual direct materials used (AQ) Actual units produced Actual cost of direct naterials used $12perunit390,peepounds69,eaeunits$975,eee AQ=ActualQuantitySQ=StandardQuantityAP=ActualPriceSP=StandardPrice Compute the direct materials price and quantity variances and identify each as favorable or unfovorable
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!