A company sells Widgets to consumers at a price of $104 per unit. The costs...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Finance
A company sells Widgets to consumers at a price of $104 per unit. The costs to produce Widgets is $37 per unit. The company will sell 10,000 Widgets to consumers each year. The fixed costs incurred each year will be $110,000. There is an initial investment to produce the goods of $3,600,000 which will be depreciated straight line over 9 year life of the investment to a salvage value of $0. The opportunity cost of capital is 10% and the tax rate is 38%. What is operating cash flow each year? Correct response: 499,20010 Click "Verify" to proceed to the next part of the question. Using an operating cash flow of 499,200 each year, what is the NPV of this project? Given a net present value of $725,095.31, should the company accept or reject this project? Reject Accept Correct response: Reject Click "Verify" to proceed to the next part of the question. Find the net present value break-even level of units sold. Round your answer to the nearest whole unit Enter your response below
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!