A manufactured product has the following information for June. Standard Quantity and Cost 5 pounds...

60.1K

Verified Solution

Question

Accounting

A manufactured product has the following information for June. Standard Quantity and Cost 5 pounds @ $9 per pound 3 DLH @ $15 per DLH 3 DLH @ $12 per DLH Direct materials Direct labor Overhead Units manufactured Actual Results 39,400 pounds @ $9.20 per pound 23,000 hours @ $15.50 per hour $ 285,900 7,800 units Compute the (1) direct materials price variance and (2) direct materials quantity variance. (Indicate the effect of each variance by selecting favorable, unfavorable, or no variance. Round "Cost per unit" answers to 2 decimal places.) AQ = Actual Quantity SQ Standard Quantity AP = Actual Price SP Standard Price
image
image
A manufactured product has the following information for June. Compute the (1) direct materials price variance and (2) direct materials quantity variance. (Indicate the effect of each variance y selecting favorable, unfavorable, or no variance. Round "Cost per unit" answers to 2 decimal places.) AQ=ActualQuantitySQ=StandardQuantityAP=ActualPriceSP=StandardPrice AQ= Actual Quantity

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students