80.2K
Verified Solution
Link Copied!
A manufacturer reports the following for the month:
200 units produced
2 pounds, budget quantity per unit produced
$4.50 budget price per pound of direct materials
450 pounds, actual quantity purchased
375 pounds, actual quantity used in production
$2,160 cost of materials purchases
Determine the direct material price variance.
a.
120
b.
135
c.
472.50
d.
576
e.
none of the above
Answer & Explanation
Solved by verified expert