A product sells for $210 per unit, and its variable costs per unit are $130....

50.1K

Verified Solution

Question

Accounting

A product sells for $210 per unit, and its variable costs per unit are $130. The fixed costs are $ 420,000. If the firm wants to earn $35,000 after tax income (assume a 30% tax rate), how many units must be sold?

A- 6,500

B- 6,275

C- 500

D- 5,875

E- 5,500

Show the steps please

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students