A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 2 pounds of...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Basic Math
A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 2 pounds of chocolate chips and 5 pounds of walnuts, the total cost is $18. For 8 pounds of chocolate chips and 3 pounds of walnuts, the total cost is $21. Find the cost for each pound of chocolate chips and each pound of walnuts.Cost for each pound of chocolate chips:Cost for each pound of walnuts:
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!