80.2K
Verified Solution
Link Copied!
A.) Use the following inventory table to find the cost of goods sold using the last-in, first-out (LIFO) inventory method.
Date of purchase | Units purchased | Cost per unit | Retail price per unit |
Beginning inventory | 42 | $840 | $975 |
February 5 | 22 | $1,760 | $2,105 |
February 9 | 17 | $945 | $1,206 |
March 3 | 29 | $490 | $600 |
Units sold | 72 | | |
The cost of goods sold is_____.
(Type an integer or a decimal.)
B.)
Use the following inventory table to find the cost of goods sold using the first-in, first-out (FIFO) inventory method.
Date of purchase | Units purchased | Cost per unit | Retail price per unit |
Beginning inventory | 42 | $850 | $965 |
February 5 | 25 | $1,770 | $2,105 |
February 9 | 15 | $955 | $1,205 |
March 3 | 25 | $490 | $600 |
Units sold | 73 | | |
The cost of goods sold is_____.
(Type an integer or a decimal.)
Answer & Explanation
Solved by verified expert