A vendor prepares 100.00 hotdogs every day and sells at $22.00 /piece. For each hot...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
A vendor prepares 100.00 hotdogs every day and sells at $22.00 /piece. For each hot dog, he spends $12.00 in the raw material. Additionally he spends $0.81 for packing each hotdog and monthly $56.00, $23.00, $11.00 as food truck rent, electricity and other expenses respectively. On a particular day in June 104.00 people came wanting the hotdog. Vendor thinks $6.00 per lost sale. Determine vendors profit for that day? Assume there are 30 days in the month.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!