ABC company sells dog biscuits and the price of eggs (used to make the biscuits)...

90.2K

Verified Solution

Question

Accounting

ABC company sells dog biscuits and the price of eggs (used to make the biscuits) is increasing at a rapid rate. The inventory activity for boxes of the biscuits are as follows. Beginning inventory is 40 boxes at $10 per box. The first purchase during the period is 50 boxes at $20 per box and the second purchase is 10 boxes at $15 per box.

What is the value of the inventory prior to the sale of any biscuits?

If 50 boxes of the biscuits sold, what is the inventory account value after these goods are sold?

If instead ABC company only sold 10 boxes of biscuits and used LIFO inventory costing, what would the inventory account value be after the goods were sold?

What is the weighted average unit cost of the inventory regardless of units sold?

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students