ABC, Inc., manufactures a single product. The standard cost sheet for this product reflects the...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
ABC, Inc., manufactures a single product. The standard cost sheet for this product reflects the following:
Direct material
13 per unit
Standard material cost
$0.56 per ounce of material
In the last quarter, the company manufactured 3,049 units of this product. Below is information related to the preparation of these 3049 units:
Total of material used in manufacturing
43600.7 ounces
Actual material cost
$0.45 per hour
REQUIRED: Determine the variation in QUANTITY of materials. If the variation is favorable the response must be positive (example 100) and if it is unfavorable the response must be negative (example -100). YOU MAY USE TWO DECIMALS IN YOUR ANSWER.
Answer:
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!