ABC manufactures a product with the following: Direct materials standard 5 units at...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
ABC manufactures a product with the following:
Direct materials standard 5 units at $4 per unit
Direct manufacturing labor standard 15 hours at $20 per hour
During the second quarter, the company made 3,000 products and used 22,000 units of raw material costing $90,200. Direct labor totaled 70,000 hours for $1,365,000.
Required:
a. Compute the direct materials price and efficiency variances for the quarter.
b. Compute the direct manufacturing labor price and efficiency variances for the quarter.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!