90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Acme's standard cost for their hula hoop is $6 per unit(3 pounds of material at $2 per pound).
During March, they purchased 20,000 pounds of material for $43,000. During the month they produced 5,000 hula hoop using 16000 pounds of materal.
What was the value of Acme's raw materials inventory account at the end of March? ________
Answer & Explanation
Solved by verified expert