Alphabet Company, which uses the periodic inventory method, purchases different letters for resale. Alphabet had...

70.2K

Verified Solution

Question

Accounting

image

Alphabet Company, which uses the periodic inventory method, purchases different letters for resale. Alphabet had no beginning inventory. It purchased A thru G in January at $8.50 per letter. In February, it purchased H thru L at $10.50 per letter. It purchased M thru R in March at $11.50 per letter. It sold A, D, E, H, J and N in October. There were no additional purchases or sales during the remainder of the year. If Alphabet Company uses the weighted average method, what is the cost of its ending inventory? (Round the per unit cost to two decimal places and then round your answer to the nearest whole dollar.) Multiple Choice $79 O O O $69 $121 O O $142

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students