Alvarado Company produces a product that requires 3.0 standard pounds per unit at a standard...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Alvarado Company produces a product that requires 3.0 standard pounds per unit at a standard price of $6.00 per pound. The company used 23,900 pounds to produce 8,000 units, which were purchased at $6.20 per pound. Each unit requires 7.5 standard direct labor hours per unit at a standard hourly rate of $22.50 per hour. For the 8,000 units produced, 60,200 hours were needed and employees were paid an hourly rate of $21.95 per hour. The company uses a standard variable overhead cost per unit of $1.45 per direct labor hour. Actual variable factory overhead was $85,900. The company uses a standard fixed overhead cost per unit of $2.00 per direct labor hour at 55,000 hours, which is 100% of normal capacity.
Prepare an income statement through gross profit for Alvarado Company for the month ended March 31. Assume Alvarado sold 8,000 units at $250 per unit. For those boxes in which you must enter subtractive or negative numbers use a minus sign. If an amount box does not require an entry, leave it blank.
Line Item Description
AmountUnfavorable
AmountFavorable
Amount
Sales
Cost of goods sold-at standard
Gross profit-at standard
Variances from standard cost:
Direct materials price
Direct materials quantity
Direct labor rate
Direct labor time
Factory overhead controllable
Factory overhead volume
Net variances from standard cost-favorable
Gross profit
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!