An animal feed to be mixed from soybean meal and oats must contain at least...

80.2K

Verified Solution

Question

Accounting

image

An animal feed to be mixed from soybean meal and oats must contain at least 168lb of protein, 27lb of fat, and 14lb of mineral ash. Each sack of soybeans costs $21 and contains 70lb of protein, 9lb of fat, and 7lb of mineral ash. Each sack of oats costs $7 and contains 21lb of protein, 7lb of fat, and 1lb of mineral ash. How many sacks of each should be used to satisfy the minimum requirements at minimum cost? What is the minimum cost? $ (Round to the nearest cent.) 2. Suppose that it takes 18 units of carbohydrates and 10 units of protein to satisfy Jacob's minimum weekly requirements. A particular type of meat contains 2 units of carbohydrates and 2 units of protein per pound. A particular cheese contains 3 units of carbohydrates and 1 unit of protein per pound. The meat costs $3.60 per pound and the cheese costs $2.20 per pound. How many pounds of each are needed in order to minimize the cost and still meet the minimum requirements? What is the minimum cost? Jacob should buy pounds of the meat and pounds of the cheese to yield a minimum cost of $ An animal feed to be mixed from soybean meal and oats must contain at least 168lb of protein, 27lb of fat, and 14lb of mineral ash. Each sack of soybeans costs $21 and contains 70lb of protein, 9lb of fat, and 7lb of mineral ash. Each sack of oats costs $7 and contains 21lb of protein, 7lb of fat, and 1lb of mineral ash. How many sacks of each should be used to satisfy the minimum requirements at minimum cost? What is the minimum cost? $ (Round to the nearest cent.) 2. Suppose that it takes 18 units of carbohydrates and 10 units of protein to satisfy Jacob's minimum weekly requirements. A particular type of meat contains 2 units of carbohydrates and 2 units of protein per pound. A particular cheese contains 3 units of carbohydrates and 1 unit of protein per pound. The meat costs $3.60 per pound and the cheese costs $2.20 per pound. How many pounds of each are needed in order to minimize the cost and still meet the minimum requirements? What is the minimum cost? Jacob should buy pounds of the meat and pounds of the cheese to yield a minimum cost of $

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students