Assume that the standard cost to make one unit of product includes 15 pounds of...

60.1K

Verified Solution

Question

Accounting

Assume that the standard cost to make one unit of product includes 15 pounds of raw materials at a price of $3 per unit. In July, 34,000 pounds of raw materials were purchased for $100,800, and 30,600 pounds of raw materials were used to produce 2,000 units of finished product. What is the materials quantity variance?

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students