Assume the following: The standard price per pound is $2.00. The standard quantity of pounds...

90.2K

Verified Solution

Question

Accounting

Assume the following: The standard price per pound is $2.00. The standard quantity of pounds allowed per unit of finished goods is 4 pounds. The actual quantity of materials purchased was 53,000 pounds, whereas the quantity of materials used in production was 50,000 pounds. The actual purchase price per pound of materials was $2.25. The company produced 13,000 units of finished goods during the period. What is the materials price variance? Multiple Choice $12,500 U $13,000 U $13,250 U $12,250 F

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students