Ayayai, Inc. manufactures one product called tybos. The company uses a standard cost system and...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Ayayai, Inc. manufactures one product called tybos. The company uses a standard cost system and sells each tybo for $8. At the starto monthly production, Ayayai estimated 9,510 tybos would be produced in March. Ayayai has established the following material and labor standards to produce one tybo: Standard Quantity Standard Price Direct materials 2.5 pounds $3 per pound Direct labor 0.6 hours $10 per hour During March 2022, the following activity was recorded by the company relating to the production of tybos: 1. 2. The company produced 9,010 units during the month. A total of 24,100 pounds of materials were purchased at a cost of $66,275. A total of 24,100 pounds of materials were used in production. 5,100 hours of labor were incurred during the month at a total wage cost of $56,100. 3. 4. Calculate the following variances for March for Ayayai, Inc. Identify whether each variance is favorable or unfavorable. ) (a) Materials Price Variance $ 1 Favorable (b) Materials Quantity Variance $ Unfavorable (c) Labor Price Variance $ Unfavorable (d) Labor Quantity Variance $ $ Favorable
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!