Balene Company sells its product for $95 per unit. Variable manufacturing cost per unit is...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Balene Company sells its product for $95 per unit. Variable manufacturing cost per unit is $56 while fixed manufacturing overhead totals $360,000. Variable selling and administrative expenses are $15 per unit sold and fixed and selling and administrative expenses total \$280,000. In year 1, 45,000 units were produced and sold (hence, there was no inventory at the year's end). In year 2, production increased to 48,000 units but the volume of sales remained unchanged. Variable costs per unit and total fixed costs also remained unchanged. Compute the income change from Year 1 to Year 2 both variable costing and for absorption costing. An increase of $0 for variable costing, and an increase of $0 for absorption costing An increase of $0 for variable costing, and an increase of $22,500 for absorption costing An increase of $72,000 for variable costing, and an increase of $22,500 for absorption costing An increase of $72,000 for variable costing, and an increase of $72,000 for absorption costing
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!