90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Based on the following information, calculate the Ordering cost. Round to 2 decimal points at the end of the problem.
Prepare the purchase order at the plant $80
Receiving the purchase order at the warehouse$30
Warehouse renting cost per unit $8
Transportation cost per order $120
Material Value $250
Market Share Interest 10%
Four months usage1,500 units
Quantity ordered 200 units
There are 12 months per year, each month has 4 weeks and each week has 5 days
Answer & Explanation
Solved by verified expert