bCane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $190 and $155,...

70.2K

Verified Solution

Question

Accounting

bCane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $190 and $155, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the capacity to annually produce 122,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below:
Alpha Beta
Direct materials $ 40 $ 24
Direct labor 3428
Variable manufacturing overhead 2119
Traceable fixed manufacturing overhead 2932
Variable selling expenses 2622
Common fixed expenses 2924
Total cost per unit $ 179 $ 149
The company considers its traceable fixed manufacturing overhead to be avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars.
4. Assume that Cane expects to produce and sell 104,000 Betas during the current year. One of Canes sales representatives has found a new customer who is willing to buy 3,000 additional Betas for a price of $62 per unit. What is the financial advantage (disadvantage) of accepting the new customer's order?

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students