Bennett Kitchens produces a variety of items in accordance with special job orders from hospitals,...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Bennett Kitchens produces a variety of items in accordance with special job orders from hospitals, plant cafeterias, and university dormitories. An order for 3,000 cases of mixed vegetables costs $11 per case: direct materials, $7; direct manufacturing labor, $3; and manufacturing overhead allocated, $1. The manufacturing overhead rate includes a provision for normal spoilage. Consider each requirement independently.
Requirements:
1.
Assume that a laborer dropped
300
cases. Suppose part of the
300
cases could be sold to a nearby prison for
$300
cash. Prepare a journal entry to record this event. Calculate and explain briefly the unit cost of the remaining
2,700
cases.
2.
Refer to the original data. Tasters at the company reject
300
of the
3,000
cases. The
300
cases are disposed of for
$600.
Assume that this rejection rate is considered normal.
a.
Prepare a journal entry to record this event, and calculate the unit cost if the rejection is attributable to exacting specifications of this particular job.
b.
Prepare a journal entry to record this event, and calculate the unit cost if the rejection is characteristic of the production process and is not attributable to this specific job.
c.
Are unit costs the same in requirements 2a and 2b? Explain your reasoning briefly.
3.
Refer to the original data. Tasters rejected
300
cases that had insufficient salt. The product can be placed in a vat, salt can be added, and the product can be reprocessed into jars. This operation, which is considered normal, will cost
$300.
a.
Prepare a journal entry to record this event, and calculate the unit cost of all the cases if this additional cost was incurred because of the exacting specifications of this particular job.
b.
Prepare a journal entry to record this event, and calculate the unit cost of all the cases if this additional cost occurs regularly because of difficulty in seasoning.
c.
Are unit costs the same in requirements 3a and 3b? Explain your reasoning briefly.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!