Bettys Bakery has the following standard cost sheet for one unit of its most popular...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Bettys Bakery has the following standard cost sheet for one unit of its most popular cake:
SQ
SP
Direct materials
1.2
pounds
$ 1.50
per pound
Direct labor
0.8
hours
$ 12.00
per hour
During the month of May, the company made 720 cakes and incurred the following actual costs:
Direct materials purchased and used (1,020 pounds), $1,326
Direct labor (780 hours), $8,970
Required:
Calculate the direct materials price variance.
Calculate the direct materials quantity variance.
Calculate the direct materials spending variance.
Calculate the direct labor rate variance.
Calculate the direct labor efficiency variance.
Calculate the direct labor spending variance.
Note: For all requirements, Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Round your intermediate calculations to two decimal places.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!