buys soybeans and processes them into other soy products. Each ton of soybeans that Upper...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
buys soybeans and processes them into other soy products. Each ton of soybeans that Upper NNSP purchases for $ 320 can be converted for an additional $ 220 into 600 lbs of soy meal and 100 gallons of soy oil. A pound of soy meal can be sold at splitoff for $ 1.04 and soy oil can be sold in bulk for $ 4.75 per gallon. Upper NNSP can process the 600 pounds of soy meal into 650 pounds of soy cookies at an additional cost of $ 320 Each pound of soy cookies can be sold for $ 2.04 per pound. The 100 gallons of soy oil can be packaged at a cost of $ 260 and made into 400 quarts of Soyola. Each quart of Soyola can be sold for $ 1.45 Requirements 1. Allocate the joint cost to the cookies and the Soyola using the following: a. Sales value at splitoff method b. NRV method 2. Should Upper NNSP have processed each of the products further? What effect does the allocation method have on this decision?
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!