Campbell Quilting Company makes blankets that it markets through a variety of department stores. It...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Campbell Quilting Company makes blankets that it markets through a variety of department stores. It makes the blankets in batches of 2,000 units. Campbell made 28,000 blankets during the prior accounting period. The cost of producing the blankets is summarized here.
Materials cost ($26 per unit 28,000)
$
728,000
Labor cost ($23 per unit 28,000)
644,000
Manufacturing supplies ($5 28,000)
140,000
Batch-level costs (28 batches at $7,000 per batch)
196,000
Product-level costs
230,000
Facility-level costs
290,000
Total costs
$
2,228,000
Cost per unit = $2,228,000 28,000 = $79.6
Required
Sunny Motels has offered to buy a batch of 700 blankets for $60 each. Campbells normal selling price is $95 per unit. Calculate the relevant cost per unit for the special order. Based on the preceding quantitative data, should Campbell accept the special order?
Sunny offered to buy a batch of 2,000 blankets for $60 per unit, calculate the relevant cost per unit for the special order. Should Campbell accept the special order?
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!