Cheyenne Enterprises manufactures Nuts and Bolts from a joint process (cost = $80,000). Five thousand...

90.2K

Verified Solution

Question

Accounting

Cheyenne Enterprises manufactures Nuts and Bolts from a joint process (cost = $80,000). Five thousand pounds of Nuts can be sold at split-off for $20 per pound; ten thousand pounds of Bolts can be sold at split-off for $15 per pound. For product costing purposes Cheyenne allocates joint costs using the relative sales value method. The amount of joint cost allocated to Bolts would be:

Multiple Choice

  • $32,000.

  • $40,000.

  • $48,000.

  • $60,000.

  • $80,000.

Hsu Company manufactures two products (A and B) from a joint process that cost $200,000 for the year just ended. Each product may be sold at the split-off point or processed further. Additional processing requires no special facilities, and production costs of further processing are entirely variable and traceable to the products involved. Further information follows.

If Processed Further
Product Pounds Produced Per-Pound Sales Price Sales Value Separable Cost
A 20,000 $ 12 $ 350,000 $ 90,000
B 30,000 8 300,000 60,000

If the joint costs are allocated based on the physical-units method, the amount of joint cost assigned to product A would be:

Multiple Choice

  • $80,000.

  • $100,000.

  • $104,000.

  • $120,000.

  • None of the answers is correct.

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students