College of Westchester 3 A) The Sirap Co purchased on Nov. 1, 4,000 units of...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
College of Westchester 3 A) The Sirap Co purchased on Nov. 1, 4,000 units of materials at $8 per unit. In Nov. materials were requisitioned as follows: 1200 units for job 30 at $6 per unit and 800 units for Job 32 at $8 per unt. Required: Calculate the amount of materials charged to each job. Record the journal entry for the requisition from the materials storeroom.(4 Points) 3B)The Sirap Co. in Nov. had 1200 hours of direct labor on job 30 at a rate of $16 per hour, and 1300 hours of direct labor on job 32 at a rate of $14 per hour. Required: Calculate the amount of Direct Labor Charged to each job. Record the journal entry for labor costs into production. (6 Points)
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!