Complete the following costing sheet using the information already included in the form. No calculations...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Complete the following costing sheet using the information already included in the form.
No calculations are needed with items marked with an X.
Recipe: Grilled Chicken with Mango Salsa Spice Factor: 5.0%
No. of portions: 20 Q Factor: $2.00
Cost per portion: FC%: X Selling Price: X
Ingredient
Recipe (EP)
Quantity
Yield
Percent
AP Cost
Converted AP
Cost
EP Cost
Extended
Cost
Chicken breast, skinless, boneless, trimmed, 6 oz each
120 oz
95%
$2.59 for a lb
Mango, fresh, diced
2 #
61%
$10 for 8 lbs
Red onion, diced
c
77%
$0.64 for a lb
(6oz = 1 cup)
Cilantro, fresh chopped
4 Tbsp
100%
$0.69 for 1 bunch
(1 bun = 5 Tbsp chopped)
Lime juice, fresh
2 oz
100%
$0.55 per lime (1 lime = 1 oz juice)
Salt
1 Tbsp
100%
$12.20 for 36/3#
SF
X
X
Black pepper, ground
tsp
100%
$6.48/#
SF
X
X
Total
X
X
X
X
X
Total with Spice Factor Adjustment
Cost per Portion
True Cost per Portion (Q factor adjusted)
A chef tracks all of his spice factor items over a year and notices that their total value is $1,700. The total value of his food purchases was $120,750 over the same time period. What is the spice factor for this operation?
3. A restaurant offers each guest a cup of the soup du jour (which rotates daily), a house salad with their choice of dressing (vinaigrette, French, ranch, or blue cheese), choice of rice or baked potato, mixed vegetables, and bread sticks with the purchase of each entre. Using the information below, what should the restaurants Q factor be?
Costs per portions:
Beef barley soup - $0.28
Chicken noodle soup - $0.21
Manhattan clam chowder - $0.40
Cream of potato soup - $0.26
Plain house salad - $0.62
Vinaigrette dressing - $0.17
French dressing - $0.23
Ranch dressing - $0.18
Blue cheese dressing $0.29
Rice - $0.10
Baked potato - $0.19
Mixed vegetables - $0.18
Bread sticks - $0.11
Think through your answer.
What problems could arise if you have a standard recipe calling for 4 oz burgers at $8.50 a pound, but you order 5 oz burgers instead at the same cost per pound? Explain your answer using math. (Hint: Start by figuring out how much it costs per ounce)
5. How are standard portion costs completed?
Step1
Step2
Step3
6. What problems could occur without good portion cost control?
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!